Almanyada Yükseköğrenim Görmüşler Dayanışma Derneği (AYÖG)
  • +90-312-222 28 99
  • ayog@ayog.org.tr
  • Deutsch

THY, Emirates ve Lufthansa'yı geride bıraktı

2018-01-23

Düşük maliyetli havayolları taraTHY, Emirates ve Lufthansa'yı geride bırakıyorfından siyasi baskı ve rekabet nedeniyle son zamanlarda Türk Hava Yollarının durumu iyi değildi. Ancak geçen yıl havayolu önemli yolcu artışı elde etti - Emirates ve Lufthansa'nın benzi sarardı.

Türk Hava Yolları, 2017 mali yılını bir başarı öyküsü ile sona erdiriyor. Merkezi İstanbulda bulunan havayolu şirketi, 2016 yılında bilet talebinin düşmesiyle mücadele etmek zorunda kaldıktan sonra, geçen mali yılda yüzde 9,3'lük bir yolcu artışı kaydetti. 68,6 milyon yolcu taşıyan şirket aynı dönemde yaklaşık 59 milyon yolcu taşıyan en yakın rakibi Emirates'i geride bıraktı.

Lufthansa, 2017'de önceki yıla oranla daha fazla yolcu taşıdı. Taşıdığı 66.2 milyon yolcu ile Avrupa'nın en büyük havayolu olan şirketi yüzde 6.1 oranında artış gösterdi ancak yolcu sayısı bakımından Türk Hava Yolları'nın arkasında kaldı.

Düşük maliyetli havayollarına olan güçlü talep nedeniyle ve aynı zamanda Türkiye'de gergin siyasi durum nedeniyle kısmen devlete ait olan THY, son zamanlarda ekonomik baskı altındaydı. Ancak şirket şimdi, Türkiye'deki siyasi durumun sakinleştirilmesinden yararlanıyor. Büyük bir terörist saldırı da gerçekleşmediğinden ülkeye daha fazla turist geliyor. 2018'de havayolu şirketi, yolcu sayısını 74 milyona çıkarmayı planlıyor.

15.01.2018 Der Spiegel -Reuters