Almanyada Yükseköğrenim Görmüşler Dayanışma Derneği (AYÖG)
  • +90-312-222 28 99
  • ayog@ayog.org.tr
  • Deutsch

Tugendhat: PKK ve YPG birbirine bağlı terör örgütleridir.

2018-02-12

İngiliz Parlamentosu Avam Kamarası Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Tom Tugendhat'a göre, komiteye sunulan deliller, PKK ve YPG terör örgütleri arasındaki ilişkileri desteklliyor.

Tugendhat, bu bağlamda İngiliz hükümetinin konumunu açıkça ortaya koyması  gerektiğini vurguladı. Bun göre İngiliz Dışişleri Bakanlığı'nın mevcut görüşü tutarsızdır.

3 ay süren çalışmalar sonunda İngiliz Avam Kamarası Dışişleri Komitesinde terör örgütleri PKK / YPG'nin ilişkileri üzerine 33 sayfalık bir rapor yayınlandı.

Dışişleri Komisyonu Başkanı Tugendhat, bu bağlamda, çalışmada sunulan kanıtların YPG'nin PKK terör örgütü ile olan ilişkilerini desteklediğini söyledi. Fakat İngiliz Dışişleri Bakanlığının bu ilişkiler konusunda şüphe taşıdığını belirtiyor ki bu inanılmaz.

Türkiye için YPG ve PKK birbirine bağlı terörist örgütlerdir. Öte yandan Amerika Birleşik Devletleri, bu terör örgütünün DAEŞ ile mücadelede bir müttefik olarak görmekte ve silah temin etmektedir. Tugendhat'a göre, İngiliz hükümeti pozisyonunu açıkça ortaya koymak zorunda.