Almanyada Yükseköğrenim Görmüşler Dayanışma Derneği (AYÖG)
  • +90-312-222 28 99
  • ayog@ayog.org.tr
  • Deutsch

Afrin direnç gösterilmeden alındı

2018-03-20

Afrin dirençsiz alındı

Teröristler binaları ve araçları ateşe verip kaçtılar.
Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu herhangi bir direniş olmaksızın Suriye ilçe beldesi Afrin'in merkezini ele geçirdi.

Özgür Suriye Ordusunun savaşçıları, Afrin'in merkezinde saat 05.00 civarında bir operasyon başlattı.

Bir saat içinde, birimler merkezde doğuya, batıya ve kuzeye doğru ilerlediler. Teröristler tarafından yapılan bazı bubi tuzaklarını patlattılar.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu ilk olarak Eşrefiye, Mahmudiye ve Cemiliye ilçelerinin yanı sıra Gümrük ve Elektrik İşleri binalarını da ele geçirdi. Sabah saat 8.30 civarında, Türk askerleri ve Özgür Suriye Ordusu savaşçıları herhangi bir direniş olmaksızın şehrin kontrolünü ele geçirdiler. Daha sonra güvenlik faaliyetleri başlatılarak bomba uzmanları kara mayınlarını ve ev yapımı bubi tuzaklarını etkisiz hale getirdi. Sivillerin zarar görmemesine özen gösteriliyor. Türk Silahlı Kuvvetleri, kontrolü sağladıktan sonra, Afrin merkezinde ilan ettiği gibi, Türk bayrağı dikildi.

Genelkurmay, Afrin'in merkezinden ilk video görüntülerini halkla paylaştı. Türk askerleri, Afrin'in alınmasının 18 Mart'taki Şehit Gününde Türk milletine ve tüm şehitlere bir armağan olduğunu açıkladılar.

Sivil halk, şehri teröristlerden kurtarmış olan güvenlik güçlerine yoğun ilgi gösteriyor.

Öte yandan teröristler kaçarken bazı binaları ve taşıtları ateşe verdiler. Büyük  maddi oluştu.

Daha sonra, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu bölgede teröristleri aradı ve terörist örgüt YPG / PKK'nın bayrak ve fotoğraflarını imha etti.

Kaynak: TRT 18.03.2018 ~ 20.03.2018