Almanyada Yükseköğrenim Görmüşler Dayanışma Derneği
  • +90-312-222 28 99
  • ayog@ayog.org.tr
  • Deutsch

Türkçe konusunda çifte haksızlık yapılıyor

2017-11-07

BERLİN’de yaşayan Türklerin sorunlarının görüşülmesi amacıyla çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcilerinin katılımıyla Tegel semtindeki bir otelde düzenlenen toplantıda, Türk çocukların ve gençlerin eğitimi ön plana çıktı. Berlin Başkonsolosu Mustafa Çelik bu konunun kendileri için en öncelikli konu olduğunu belirterek “Türkçe eğitimi olmadan Türk gençlerinin başarılı olması çok zor. Ben bunu birçok uzmanla görüştüğümde duyuyorum ve buna inanıyorum. Bir Türk çocuğunun kendi ana dilini, evde konuşulan dili düzgün şekilde öğrenmediği sürece, gidip ilkokulda, lisede Almancayı en iyi şekilde öğrenmesi mümkün değil” dedi.

RUSÇA VE FRANSIZCA GİBİ GÖRÜLMÜYOR
Bunun, Türk gençlerine ve Almanlara anlatılması gerektiğini belirten Çelik, sözlerine şöyle devam etti: 
“Maalesef tam tersine gelişmeler var. Yardımcı olacaklarına şimdi bazı belediyeler kira istiyor. Bunun yanlış bir adım olduğunu söylüyoruz. Bu, gençlerimizi kazanmak yerine kaybetmeye yol açacaktır. Biz Türkçe eğitimi verebiliriz. Bu konudaki çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Türkçe eğitiminin anayasal bir hak olduğunu düşünüyorum.” 
Çelik, Türkçenin Rusça, İtalyanca, İngilizce ve Fransızca ile eş değer bir dil olarak kabul edilmesi gerektiğini ifade ederek, bu kadar kuvvetli bir toplumun bulunduğu bir şehirde Türkçenin aynı Fransızca ve Rusça gibi görülmemesinin üzücü olduğunu söyledi.

 

İKİ KONUYA DİKKAT ÇEKİYORUZ
Almanlarla yapılan görüşmelerde bunları dile getirdiklerine işaret eden Çelik, “Biz iki hususa dikkati çekiyoruz. Bunu talep eden arkadaşlarımızın yarısının Alman vatandaşı olması ve belki daha da önemlisi 10 bine yakın iş adamının çok ciddi vergi katkısında bulunması. Bu açıdan bakıldığında bizden para talep edilen okulların vergisini aslında sizler ödüyorsunuz. Bu sizin temel ihtiyacınız ve hakkınız. Bu temel ihtiyacınız ve hakkınız için kira isteniyor bu defa. Bence bu çifte haksızlık haline geliyor.” değerlendirmesinde bulundu. Çelik, sivil toplum kuruluşlarından bunları Almanlara anlatmalarını istedi. 
Berlin’de yerleşik Türk kökenli iş verenlere de birlikte hareket etme ve fuarlar düzenleme çağrısında bulunan Çelik, “Bir ticaret merkezimiz yok. Bir Türk ticaret merkezi Berlin’e yakışır. Böyle bir çalışma başlatabilirsem çok gururlanırım” ifadelerini kullandı. Çelik’in konuşmasının ardından sivil toplum temsilcileri gruplara ayrılarak çeşitli konularda çalışma yaptı.

27 BİN 400 EURO KİRA 
Berlin’de Mitte Belediyesi, MEB’in görevlendirdiği öğretmenlerin kullanacağı Türkçe dersliği için 27 bin 400 euro kullanım ücreti talep etmiş ve Türkçe derslerini bu eğitim-öğretim yılının başında durdurmuştu. 
Friedrichhain-Kreuzberg Belediyesi ise Türkçe dersinin okul yönetimi tarafından sunulan derslerin dışında olduğu gerekçesiyle bu hizmetin sunulacağı yer için 28 Ocak 2018 tarihi itibarıyla sınıf kullanım ücreti istemeye başlamıştı.